Ruby on Rails na Ubuntu

V poslednom čase sa o ňom veľa hovorí. Úžasný framework na jednom epickom jazyku. Je naozaj taký úžasný? Neviem. To nie je obsahom tohto príspevku. Tak čo potom? Nič také zaujímavé. Iba niečo, čo som čakal, že bude veľmi jednoduché a nakoniec mi to trvalo dlhšie ako 15 minút. Presne ako Ruby tutoriál na tryruby.org. Ale späť k veci. Dnes rozbeháme túto nádheru na Ubuntu 10.10. Za 15 minút a bez zbytočných (nepekných) slov.

Odporúčam aktuálnejší návod http://ryanbigg.com/2010/12/ubuntu-ruby-rvm-rails-and-you/.

Ruby on Rails 2 a Ruby 1.8.7 sa vedia na Ubuntu aj same nainštalovať. Neveríte?

$ sudo apt-get install rails-ruby1.8

Ale to nás nezaujíma. Keďže chceme byť na špičke použitia moderných technológií, vyskúšame Ruby on Rails 3. To sa už na Ubuntu bohužiaľ same nainštalovať nevie.  Najskôr nainštalujeme potrebné knižnice (plné skvelých kníh a bestsellerov). Hádam som na žiadnu nezabudol.

$ sudo apt-get install curl bison build-essential autoconf zlib1g zlib1g-dev openssl libssl-dev libxslt-dev libxml2-dev libreadline6-dev subversion git libsqlite3-0 libsqlite3-dev sqlite3

Užitočný nástroj je Ruby Version Manager. Sudo ďalej nepoužívame, takže ho nespúšťame ako root. On bude fungovať iba pre nás a v našom domovskom priečinku (~/.rvm). Tá “šipka” je dvoitá, nechceme si pokaziť svoje obľúbené nastavenie shellu.

$ bash < <(curl -s https://rvm.beginrescueend.com/install/rvm)
$ echo '[[ -s "$HOME/.rvm/scripts/rvm" ]] && source "$HOME/.rvm/scripts/rvm" ' >> ~/.bashrc

Je to dobrý nátroj, umožňujúci vytvárať rôzne prostredia pre beh našich aplikácií. Paralelne udržiava rôzne verzie Ruby a toho ďalšieho (gemsety). Nám stačí jedna verzia. Aspoň zatiaľ.

$ rvm get head
$ rvm reload
$ rvm install ruby-1.9.2

Nainštalované prostredie musíme zaktivovať.

$ rvm use --default ruby-1.9.2

Spolu s ruby sa nám nainštaloval aj rubygems, niečo ako balíčkovací systém pre Ruby programy a knižnice. Práve on nám nainštaluje Ruby on Rails a vlastne aj všetko, o čom by sme kedy mohli snívať. Príkaz na začiatku nič nevypisuju a niekto môže byť z toho nervózny. Ale všetko je v poriadku, necháme ho, on sa rozpíše.

$ gem install bundler rails

Týmto sme dostali naše Ubuntu na koľajnice. Môžeme pokračovať napríklad pekným tutoriálom na http://ruby.railstutorial.org/ruby-on-rails-tutorial-book.

4 thoughts on “Ruby on Rails na Ubuntu

  1. Martin Lipták says:

    Ak by niekto inštaloval rmagick gem pre prácu s obrázkami: sudo apt-get install libmagick9-dev ruby1.8-dev

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s