Najnebezpečnejšie príkazy na svete

Celý deň pozeráte do tej bedne a chcete s tým rýchlo niečo urobiť? Alebo sa len jednoducho nudíte a potrebujete zábavu? Vystreliť si zo známeho? Alebo odpáliť v práci dôležitý server a hrať hru “hľadáme zálohy”? Dosť bolo motivácie, pustíme sa do roboty. Že neviete ako na to? Poradím vám!

Upozornenie

Postupy v tomto článku môžu spôsobiť vážne, aj materiálne, škody. Pred ich aplikáciou odporúčam dôkladnú zálohu. Preto pokračujte s maximálnou opatrnosťou a zodpovednosťou, pretože autor sa akejkoľvek zodpovednosti zrieka.

Smrteľný preklep

# rm -rf /
Úplná klasika, hlavne sa netreba nechať nachytať. Vymaže celý disk aj so všetkým, čo je pripojené (iné disky, USB kĺúč). Takéto niečo predsa nikdy nebudete písať?

# rm -rf / home/mojucet/na_vymazanie/
Stačí jedna medzera navyše.

# rm -rf /.*
Častý omyl. Takto sa skryté súbory nemažú! Problém je v adresári .., kvôli ktorému mazanie postupuje rekurzívne a opäť vymaže celý súborový systém.

# python -c ‘import os; os.system(“”.join([chr(ord(i)-1) for i in “sn!.sg!+”]))’
Kto tu objaví rm -rf /?

Hráme ruskú ruletu

Chcete ešte viac zábavy? Čo tak si zahrať ruskú ruletu? Na koľký pokus odstrelí pani náhoda disk? Môžete sa staviť s kolegami a hrať o peniaze. Pri kombinácii ruskej rulety s ďalšími príkazmi sa fantázii medze nekladú.

# [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /

Rýchle upratanie

# mkfs.ext2 /dev/sda
Naformátuje disk.

# cat /dev/zero > /dev/sda
Zapíše na disk samé nuly.

# cat /dev/urandom > /dev/sda
Zapíše na disk náhodné čísla. Obnova je náročnejšia ako len pri “vynulovaní”.

# shred -f /dev/sda
Prepíše disk náhodnými číslami rovno niekoľkokrát. Dáta nedá dokopy už ani NCIS.

Je nás ako zajacov

$ : (){ : |:& };:
Nezrozumiteľné? Tak v trochu ľudskejšom kóde.

$ bomb() {
bomb | bomb &
}; bomb

Funkcia donekonečna volá samu seba a vytvára procesy. Takto ich vzniknú v priebehu sekundy tisíce a stále sa nenažrane množia. Môj systém bol mŕtvy ešte hádam pred stlačením Enteru. Nevyžaduje práva administrátora!

$ perl -e “fork while fork” &
Fork bomba má toľko podôb, koľko je programovacích jazykov.

$ yes `yes`
Žerie pamäť a nikdy jej nemá dosť. Na mojom systéme spapal 2 GB a za pár sekúnd aj celý swap. Dráma nakoniec skončila presným zásahom linuxového Out Of Memory killera. Ten v čase pamäťovej núdze odstrelí proces, ktorý robí problémy.

Ako sa brániť týmto zajačím príkazom?

$ kill -9 -1
Môžeme skúsiť zabiť všetky procesy, na ktoré máme práva. Skutočný zabiják. Ale už nestíhame. Inak praktické na bleskové odhlásenie sa.

Jedinou obranou je prevencia. Do /etc/security/limits.conf doplníme
* hard nproc 300

Najnebezpečnejší príkaz sveta

Program hdparm slúži na nastavovanie parametrov pevných diskov. Niektoré jeho voľby sú však v manuáli označené ako DANGEROUS, DO NOT USE THIS COMMAND alebo VERY DANGEROUS, DON’T EVEN THINK ABOUT USING IT. Nasledujúci príkaz musel napísať sám diabol, pretože obsahuje všetky tieto voľby. Máte zbytočný disk?

# hdparm -mRuUwx –dco-restore –drq-hsm-error –fwdownload –security-unlock PWD –security-set-pass PWD –security-disable PWD –security-erase PWD –security-erase-enhanced PWD –user-master USER –security-mode MODE /dev/sdX

Záverečná poznámka

Takmer všetky spomenuté príkazy vyžadujú práva administrátora a samozrejme náš obľúbený systém Linux. K administrátorovi sa dostaneme buď vykonaním su alebo napísaním sudo pred každý z príkazov. Zadováženie Linuxu nechám na čitateľa. Tu je však vhodné pripomenúť, že existujú distribúcie, ktoré je možné štartovať z USB kľúča alebo z CD a nemusíme ich inštalovať. Ideálne na zametenie stôp!

Prajem veľa zábavy (a šťastia pri hľadaní záloh) 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s