Zeitgeist

Tento krátky príspevok je určený pre všetkých tých, ktorí sa s týmto názvom ešte nestretli. Zeitgeist je séria zatiaľ dvoch dokumentárnych filmov – Zeitgeist: The Movie a Zeitgeist: Addendum. Filmy od amerického autora nesú nemecký názov, Zeitgeist znamená Duch času, čo vystihuje ich podstatu.

Ukazujú fungovanie dnešného sveta, svetovej ekonómie a celej spoločnosti. Prvý z nich vysvetľuje hlavne prečo je svet taký, aký je. Druhý ukazuje ako sa veci dajú zlepšiť. Tieto filmy by mal vidieť každý a mali by sa premietať v každej škole. Veľa ľudí má aj bez nich jasno o fungovaní sveta, ale niektorým môže Zeitgeist doslovne otvoriť oči.

Obidva sú voľne dostupné k stiahnutiu alebo k online sledovaniu na www.zeitgeistmovie.com. Slovenské titulky sa dajú nájsť pri troche hľadania.

Takisto existuje hnutie Zeitgeist Movement, ktoré sa chytilo myšlienok filmu a snaží sa niektoré návrhy zrealizovať aj prakticky. Jeho slovenskí sympatizanti sú na www.zeitgeistmovement.sk

Na svojom blogu som sa rozhodol vyčleniť novú rubriku s názvom Zeitgeist, kde budem postupne pridávať ďalšie zaujímavé veci… 🙂

One thought on “Zeitgeist

  1. Film som pozrel. Tvári sa ako seriózny dokument. Mnohé argumenty a tvrdenia sú však plytké a málo vedecké. Pochváliť musím, že autori sa na rozdiel od svojich predchádzajúcich diel vyhli konšpirátorstvu. Závery sú detinské, utopistické. Centrálne riadenie sme tu už mali a nedopadlo to dobre.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s