Ubuntu 10.04

Ako každý apríl a október, aj tento (vlastne už minulý) mesiac vyšla nová verzia distribúcie Ubuntu. Nesie označenie Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx. Okrem desktopovej varianty je k dispozícii aj špeciálna edícia pre netbooky alebo varianta pre servery. Pekné zhodnotenie vyšlo na portáli root.cz, ja sa zameriam skôr na svoje postrehy.

Ubuntu 10.04

Už 3 vydania sa diskutuje o veľkej zmene vzhľadu. V minulom vydaní sa už dali vidieť nejaké zmeny, ale inak bolo veľmi podobná tým predchádzajúcim. Vydanie 10.04 prináša úplnú zmenu farieb – od tradičnej hnedej po fialovo-sivú. Už na prvých screenshotoch bolo vidno že sa nechali inšpirovať od Apple. Z ergonomických dôvodov boli tlačidlá na zatváranie, minimalizovanie a maximalizovanie presunuté  do ľavého rohu okna. Názory používateľov boli veľmi rozporuplné, ale ak to urýchli používanie počítača, na zmenu si veľmi rád zvyknem.

Firma Canonical na Ubuntu doteraz veľmi nezarábala. Celý vývoj bol dotovaný milionárom Markom Shuttleworthom, ktorý je známy aj ako prvý africký vesmírny turista, pretože pochádza z JAR. Poslednú dobu sa špekulovalo o použití vyhľadávača Yahoo ako predvoleného vo Firefoxe, za čo by firma získala určitý príjem. Nakoniec sa od veci upustilo. Či kvôli tlaku používateľov (pretože Yahoo na pozadí používa Bing od Microsoftu) alebo kvôli lepšej ponuke zo strany Google nie je známe. Firma má samozrejme rozbehnuté aj lepšie spôsoby ako zarobiť. Pre podnikové prostredie sú to serverová edícia, komerčná podpora a rôzne školenia. Serverovou edíciou napr. priamo vstupuje na trh privátnych cloud riešení. Pre domáceho zákazníka ponúka službu Ubuntu One, ktorá mu umožní v prípade že používa viac počítačov (notebook, stolový, netbook), mať všetky kontakty, záložky prehliadača, poznámky a vybrané súbory synchronizované cez Internet. Novinkou je Ubuntu One Music Store, kde sa dá nakupovať hudba bez DRM podobne ako cez iTunes. Dúfajme, že sa Canonical dostane do kladných čísel, zaslúži si to.

S novým Ubuntu som veľmi spokojný. Teším sa, že mám za chvíľku nainštalovaný systém, ktorý mi poskytne všetko potrebné k práci aj k zábave.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s