Tajomstvo (The Secret)

“V jeden voňavý jarný deň Rhonda Byrne po dlhom hľadaní objavila Tajomstvo – doposiaľ neznáme zákony a princípy vesmíru. Keď ho uviedla do praxe, jej život sa takmer okamžite zmenil. A v tom okamihu jej najväčším želaním bolo podeliť sa oň s ostatnými.”

Niektorí túto knižku možno poznajú, niektorí videli film. Niekomu Tajomstvo naozaj zmenilo život. Princíp je jednoduchý. Na čo človek myslí, to dostane. Je to jednoduché. Čo je v hlave, to je v živote. Volajú to Zákon príťažlivosti. Problém je, že ľudia väčšinou myslia na to, čo v skutočnosti nechcú – trápia sa, že niečo nemajú, že sa im v niečom nedarí, hnevajú sa na niekoho. A ono sa to tým samozrejme zhorší, pretože všetky veci sa plnia. Začarovaný kruh. Ako sa z neho dostať von? Málokomu stačí si uvedomiť, že všetko, čo sa deje si vymýšľa sám. V praxi je to pre väčšinu ľudí zložitejšie. Film navrhuje jedno riešenie. V každom okamihu dbať na to, aby sa človek cítil dobre. Emócie nám okamžite povedia, či daná myšlienka je pre nás vhodná a v rovnováhe s tým, čo chceme alebo mimo toho.

Myšlienky, ktoré zazneli vo filme, sú pravdivé. V tom zmysle, že fungujú. Stáročia známe vo všetkých kultúrach, náboženstvách, mnohí ľudia na ne prišli sami svojim životom a pomaly aj vedecky dokázané. Nie je to nič nové. Trochu mi však vadil ten americký štýl, kde zo známej veci urobia úplnú senzáciu. Veľká časť knihy sa orientovala na to, ako pritiahnuť peniaze, auto, dom, čo mi je trochu cudzie. Na druhej strane je to určite spôsob, ktorý osloví viac ľudí (hlavne Američanov a materiálne založených).

Mnohí namietajú, že je to len spôsob, ktorý autorka použila, aby zbohatla. Stránka thesecret.tv nie je nič iné ako jeden veľký internetový obchod. Úplne súhlasím. Autorka podľa mňa začala žiť podľa Tajomstva a jedna z vecí, ktoré si želala bolo zbohatnúť, a takýmto spôsobom sa jej to aj podarilo. Ale mnohým ľuďom práve jej práca veľmi pomohla a mnohých inšpirovala. Svoj úspech si určite zaslúži, patrí jej oprávnene. Veď si ho vymyslela…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s