Keď korporácie vládnu svetu – Časť 1

Kniha od univerzitného profesora Davida C. Kortena stručne rozoberá dnešný svet z politického, ekonomického a etického hľadiska. Čitateľovi dokonale otvorí oči a upraví mu pohľad na aktuálny trend vývoja. Odporúčam každému, kto má záujem o svetové dianie a určite by som nebol proti, keby sa niekde zaradila medzi povinné čítanie. V príspevku sa pokúsim ukázať niektoré pohľady z knihy.

1. Kovboji na kozmickej lodi

V prvej časti pán Korten poukazuje na fakt, že pri súčasnom raste populácie a konzumu, budú mať ľudia za pár rokov problém s miestom a zdrojmi na planéte. Samozrejme to nikoho netrápi, pretože každý myslí len na svoje súčasné krátkodobé ciele – peniaze. Ak raz planéta zlyhá a nedokáže uživiť nikoho, aký budú mať potom peniaze zmysel?

2. Boj o neobmedzenú moc

Prvé obchodné spoločnosti vznikali z logického dôvodu podnikania bez potreby viazať sa na jednu osobu. Ich zriaďovacie listiny od nich vyžadovali prospešnosť verejnosti. Keď sa ukázalo, že spoločnosť prospešná nie je, bola zrušená. Ako im však narastal majetok a tým aj moc, spoločnosti si politicky presadili ďalšie práva. Dnes majú spoločnosti – právnické osoby dokonca viac práv ako tie fyzické – ľudia. Keď niekto spácha vraždu, ide na doživotie za mreže. Ak spoločnosť svojim nesprávne propagovaným výrobkom spôsobí škodu tisícom, pri najhoršom zaplatí pokutu alebo nejakého štátneho úradníka, aby neprišla o licenciu.

3. Kolonializmus obchodných spoločností

Mnoho ekonómov je zástancom voľného trhu bez zásahov štátu. Ale tak to fungovať nemôže. Samozrejme trh musí mať aj svoju voľnosť, inak by to dopadlo ako socializmus u nás pred dvadsiatimi rokmi. Dôležité je nájsť rovnováhu. Bohužiaľ dnešná “rovnováha” vedie k vytváraniu monopolov veľkých a vytláčaniu malých z trhu, k prehlbovaniu rozdielov medzi bohatými a chudobnými.

Svetová banka poskytuje nerozvinutým krajinám úvery, aby “podporila ich ekonomický rast”. Tie im však peniaze nedokážu vrátiť, preto si vybavia ďalší úver, aby splatili ten predchádzajúci. Takýmto spôsobom to pokračuje, až kým sa to nedostane do bodu, keď chudobné a ešte k tomu zadlžené krajiny nevedia ako z kruhu von. V tom príde opäť záchranca – svetová banka a veľkoryso im časť dlhov odpustí za otvorenie hraníc pre zahraničné firmy, zlepšenie pracovných (práca detí, minimálna mzda) a environmentálnych (dovážanie odpadu) zákonov. Obyvatelia chudobnej krajiny sú nakoniec ešte chudobnejší, žijú v znečistenom prostredí a môžu byť radi, že nevedia, koľko sú ešte vyspelým krajinám dlžní. Samozrejme všetko je v poriadku, pretože naša chudobná krajina ekonomicky rastie a čísla vykazujú tie najlepšie výsledky. Ale to iba vďaka tenkej vrstve boháčov, hlavne zo zahraničia, ktorá sa u nich vytvorila.

Všetkému samozrejme nahráva marketing, reklama a médiá.

Pokračovanie v ďalšej časti

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s