Keď korporácie vládnu svetu – Časť 2

Druhá časť môjho príspevku o knihe Keď korporácia vládnu svetu od profesora Davida C. Kortena. Odporúčam najskôr prečítať tú prvú

4. Degenerovaný finančný systém

Pôvodne fungoval takzvaný výmenný obchod, čo bolo niekedy dosť nepraktické. Preto ľudia zaviedli platidlá – mušle, dobytok, drahé kamene, vzácne kovy, jednoducho niečo, čoho bolo málo. Napríklad podľa hmotnosti a druhu vzácneho kovu sa určovala cena. Neskôr niekto vymyslel mince – aby kovy nebolo treba vážiť, vyrobili malé kúsky s rovnakou hmotnosťou a váhu do kovu vyryli. Ľudia si mince a zlato z bezpečnostných dôvodov začali ukladať do bánk. V banke dostali lístok, kde bolo napísané, koľko majú uložené. Neskôr zistili, že je oveľa praktickejšie vymieňať si tieto lístky – šeky ako zakaždým chodiť do banky. Preto zlato ostalo v banke.
Ešte k tomu banka vyrobila lístky s rovnakou hodnotou – papierové peniaze. Bankár ale rozmýšľal, mám v trezore plno zlata a nikto si ho nepríde vybrať. Čo keby som ho niekomu požičal? Tak začal peniaze svojich klientov požičiavať a vyberať úroky. Keď to ale klienti zistili, prirodzene sa im to nepáčilo a aj oni chceli z úrokov niečo mať. Tak im niečo dal a všetko bolo opäť v poriadku. Bankár sa bál, že by si ľudia prišli zlato, ktoré v trezore nie je, naraz vypýtať. Preto vyhlásil, že odteraz sa zlato vydávať nebude a budú sa používať iba papiere. Však papierov môže vypísať koľko len chce.

Podstatné je, že sa peniaze odtrhli od svojej pôvodnej hodnoty. Mali by vyjadrovať množstvo surovín alebo odvedenej práce, ako to bolo pred mnohými rokmi. Dnes si štáty pri vyrovnávaní svojej menovej bilancie nevymieňajú zlato, ale doláre. A ako sú doláre kryté? Každý desiaty zlatom, ktoré sa nevydáva. Zatiaľ čo na trhu spotrebiteľských tovarov a služieb sa točia milióny, na finančných trhoch sa otáčajú miliardy imaginárnych prostriedkov, ktoré nikto nikdy fyzicky nevyprodukoval, ktoré príroda nedokáže kryť žiadnymi zdrojmi. Ktoré si jednoducho niekto vymyslel a vďaka tomu má moc vládnuť nad ostatnými. A to je len jeden dôsledok. Peniaze majú hodnotu – energiu a energia sa nevytvára, iba premieňa. Ekonómovia toto nafukovanie ekonomiky nazývajú ekonomický rast. Energia nadbytočných peňazí sa musí nejako prejaviť. Odnesú si to ľudia v rozvojových krajinách, ktorí musia nadmerne pracovať a odnesie si to príroda, pretože sa všetko dá ľahšie kúpiť. Bohatí ešte zbohatnú a chudobní sú ešte chudobnejší. Ale hlavné vec, že ekonómia rastie.

5. Pre ľudí niet miesta

Podniky bývajú reštrukturalizované, aby mali efektívnejšie hospodárstvo. Čo to znamená? Polovicu ľudí vyhodia, tí zvyšní robia za nich a ešte za menší plat. Firma sa dostane do veľmi dobrých čísel. Tie idú samozrejme na účty akcionárom. Peniaze sa posúvajú od pracujúcich k tým, ktorí vedia robiť s peniazmi. Ale ekonomika podniku je efektívna, pretože produkuje zisk. Nikto sa nepozerá na robotníkov pracujúcich 13 hodín denne za nízku mzdu, nikto nevidí tie kompromisy na životnom prostredí, ktoré bolo nutné vedenie podniku urobiť, neinvestuje sa do výskumu pre budúcnosť, však keď bude podnik vyžmýkaný, krachne a predajom toho čo ostane ešte zarobíme.

6. Získať naspäť moc

Dôležitým bodom je ekológia – však čo bude o pár rokov keď kvôli nenásytnosti niektorých jedincov nás planéta nedokáže uživiť. Výkonnosť ekonomiky by sa nemala merať ziskom, ale šťastím ľudí. Globalizácia je fajn v niektorých odvetviach, ale nie je v poriadku, keď sa potraviny dovážajú tisíce kilometrov, lebo niekde ich vedia vyrobiť o niečo lacnejšie. Čo najviac by sa malo vyrábať lokálne, život ľudí by bol viac v kontakte s ich prácou. A ľudia by mali inak rozmýšľať.

Pokračovanie v ďalšej časti

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s