Web za 76000 € (2,3 mil. SK)

Za stránku Regionálneho operačného programu zaplatilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja 76 tisíc Euro.

Akú má táto stránka ale  skutočnú hodnotu? To závisí od toho, čo “skutočná hodnota” znamená. Na začiatku je minimálna cena na zaplatenie práce (všetkých ľudí, ktorí sa na tvorbe stránky podielali) a potrebného technického vybavenia (server). Skúsime teda vypočítať tú minimálnu hodnotu.

Stránka je postavená na redakčnom systéme (CMS). Programátori si rýchlo uvedomili, že ich práca sa na každej stránke opakuje. Všade sú nejaké články, priložené súbory a dokumenty, vyhľadávanie. Preto vymysleli redakčné systémy, ktoré toto všetko umožňujú. Dá sa na nich stavať a samozrejme umožňujú doplnenie funkcionality formou modulov. Existujú komerčné riešenia, ale na stránku takéhoto rozsahu by sa dal použiť aj redakčný systém Drupal, ktorý je bezplatný a používa ho napríklad stránka Bieleho domu. Takže začíname s 0 €.

Každá stránka má svoj jedinečný grafický navrh. Náš návrh mi príde dosť jednoduchý a neladia mi farby (málo kontrastné). Jeho hodnotu by som odhadol na 250 €. Keby som to počítal na hodiny so sadzbou 10 € / hodina, vyšlo by 25 hodín, čo by aj so všetkými drobnosťami mohlo byť reálne.

Hotový návrh treba naprogramovať a “napojiť” na redakčný systém. Systém treba ďalej nainštalovať na server a nakonfigurovať.  Aj táto stránka má svoje špecifiká v podobe online rezervačných formulárov na predkladanie rôznych žiadostí. Tie sa dajú implementovať ako doplnkové moduly. Toto by som zhrnul ako 500 €.

Samozrejme do ceny sa počíta aj práca ľudí, ktorí komunikujú s klientom a následne požiadavky tlmočia programátorom a grafikom. Tiež po nasadení je potrebné stránku otestovať a urobiť základnú optimalizáciu pre vyhľadávače v podobe registrácie stránky v rôznych katalógoch na Internete. Môžeme zaokrúhliť na 250 €.

Podľa ministra výstavby mal server za prvú hodinu po spustení záťaž 100 000 zobrazení stránky (pochybujem, že unikátnych IP). To by jeden fyzický server mohol zvládnuť. Server mesačne vyjde okolo 70 €.

Takže 1000 € za vytvorenie stránky, 70 € na mesiac za server. Plus samozrejme nejaké poplatky za údržbu, keď sa niečo vyskytne.

Nič sa samozrejme nepredáva za túto “minimálnu hodnotu”, ale vždy sa ku konečnej cene pripočíta zisk. Ten býva zvyčajne taký vysoký, ako to len dovolí trh. Je však veľmi zvláštne, že väčšinou pri štátnych zákazkách aj oveľa vyšší. Kto by to bol povedal. Ešte dodám, že toto je len jeden z prípadov a pravdepodobne budú aj ďalšie.

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1196602
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1196676
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1191377

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s