Stručnejšie spravodajstvo alebo rýchlejšia cesta k informáciám

V dnešnom svete plnom informácií je veľmi zložité udržať si prehľad. Hlavne pre ľudí so širším záberom. Je náročné na čas sledovať všetky oblasti svojho záujmu – novinky a udalosti v pracovnom obore, vo veciach, ktoré sú koníčkom alebo správy zo sveta a zo zahraničia. Mám jeden spôsob, ako by sa tomu dalo pomôcť.

Ale pekne postupne. Začnem jednoduchým príkladom.

Zoberme si napríklad informatiku. Ak chce niekto ostať dobre informovaný, musí sledovať podľa svojho záujmu napr. hardvér, novinky vo svete Windows, vývoj Internetu, herné novinky, programovanie alebo Open Source (Linux a iné). Mňa zaujíma dianie na Internete a spomínaný Open Source. Vzhľadom na to, že nemám čas každý deň behať po rôznych stránkach a portáloch a všetko sledovať, našiel som jednoduchší spôsob. Raz za týždeň si spustím svoju RSS čítačku (program, ktorý stiahne do počítača všetky nové články z rôznych portálov), prebehnem perexy (cca. 100 článkov) a otvorím niekoľko článkov, ktoré má zaujímajú. Podobný prístup mám aj pri sledovaní správ – raz za týždeň si urobím prehľad, čo sa deje doma a vo svete. Problém je, že aj toto zaberie dosť času. Ale čo keby ten prehľad niekto pre mňa pripravil? Akýsi “výcuc” z celotýždenného diania, ktorý by som zvládol prečítať za chvíľu a dostali by sa ku mne všetky podstatné informácie z tých vyše sto článkov?

Nemusí byť ešte každému jasné, o čo mi vlastne ide, takže načrtnem konkrétnejšie vlastnosti tohto nového média alebo ak chcete analyticko-spravodajského publicistického štýlu.

  • Pravidelnosť – Takýto “výcuc” by vychádzal raz za týždeň, dva týždne alebo mesiac. Skrátka pravidelne.
  • Krátkosť – Dĺžkou by nepresiahol rozsiahlejší blogový príspevok a obsahoval by len najdôležitejšie udalosti alebo niečo pre čitateľov výnimočne zaujímavé.
  • Stručnosť – Na novinových článkoch sa mi nepáči opisovanie všetkých možných faktov, dátumov a mien. Často z celého článku sú pre mňa zaujímavé len dve vety, avšak aby som sa k nim dopracoval, musím sa prelúskať cez mnohé pre mňa zbytočné informácie. “Výcuc” by mal obsahovať len tie “dve vety”.
  • Subjektívnosť – Jeden z problémov, ktorý takýto výber robený jednou osobou pre ostatných prirodzene implikuje, je vyššia dávka subjektívnosti. Novinárom často ide práve o to, aby poskytli len fakty a čitateľ si urobil názor sám. Takýto priestor na pohľad autora môže byť chápaný ako nevýhoda, ale na druhej strane vždy autorov “výcucov” na tú istú tému bude viac a čitatelia si budú môcť vybrať.
  • Multimédiá – Obrázky a videá zvyšujú atraktivitu a zaujímavosť “výcucu”. Tiež sa nimi niektoré veci dajú lepšie vyjadriť ako textom.
  • Odkazy na zdroje – Ako istú kompenzáciu výrazného zníženia množstva faktov by som ponúkol odkazy na všetky zdroje, z ktorých autor čerpal.

Verím tomu, že stále nie je všetkým úplne jasné, ako to presne myslím. Vytvoril som malú ukážku.

Na svojom hlavnom blogu som istý čas udržiaval rubriku zvanú Dva týždne s Open Source (nejedná sa o reklamu, môj osobný blog je nekomerčná záležitosť). Nešlo o nič iné ako o realizáciu tejto myšlienky v oblasti mojim záujmom veľmi blízkej. Princíp bol jednoduchý – človek, ktorý sa síce v oblasti Open Source nepohybuje, ale chcel by mať okrajový prehľad, ho môže na mojom blogu získať. Rubriku som po pol roku z dôvodu nedostatku času ukončil, ale stále slúži ako dobrý príklad. Odporúčam hlavne jej posledné diely.

Možno som nevymyslel nič nové a niečo podobné už niekde beží. Možno som vymyslel niečo nové, ale budem jediný človek, ktorý by to využil. Uvidíme. Každopádne som to chcel niekde publikovať a som zvedavý na názor ostatných.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s