Mesiac s Open Source 10

Ďalší diel rubriky Dva týždne s Open Source tentokrát vychádza až po mesiaci. Bol som pracovne vyťažený a nestíhal som. Tento diel bude aj posledný, pretože návštevnosť rubriky je dosť nízka. Pokiaľ je obsah pre niekoho zaujímavý, dajte mi vedieť, možno si to rozmyslím. Ale môjho plánu popísaného v dieli 0 sa nevzdávam a raz jeho realizáciu obnovím vo väčšom meradle. Tento experiment mi dal veľa a som rád, že som sa do neho pustil. Zatiaľ sa teda týmto dielom lúčim.

Burzový systém Spoločnosť Deutsche Borse Group oznámila uvedenie novej burzovej platformy postavenej na Linuxe. Platformu okrem troch burzí, ktoré spoločnosť vlastní, využívajú aj Irish Stock Exchange, European Energy Exchange a Shanghai Stock Exchange. Najdôležitejšími požiadavkami na burzové systémy je rýchlosť a spoľahlivosť. Nová platforma v rýchlosti prekoná dokonca newyorskú akciovú burzu. Spoľahlivosť je kritická, pretože aj ten najkratší výpadok môže na finančných trhoch znamenať miliardy. Z tohto dôvodu chce napríklad Londýnska burza opustiť platformu Microsoft Windows, do ktorej už investovala nemalé peniaze.

Výsledky Novellu Linuxová divízia bráni prepadu tržieb firmy Novell, ktoré by bez nej klesali. Divízii sa s medziročným nárastom 22,3% výrazne darí.

Chrome na notebookoch Sony Prehliadač Google Chrome bude predinštalovaný na notebookoch Sony. Ide o prvého výrobcu, s ktorým Google uzavrel dohodu. Možno je to len medzikrok k distribúcií Google Chrome OS na produkty firmy Sony.

Pripravované Ubuntu 9.10 Ako obyčajne, koncom októbra sa môžeme tešiť na novú verziu najrozšírenejšej distribúcie Ubuntu 9.10. Autori sa aktuálne zameriavajú na skrátenie štartu systému. Ďalšou zmenou, ktorej sa však dočkáme až v neskorších verziách, je zlúčenie viacerých momentálne používaných programov pre správu softwaru (Pridať/odstrániť…, Správa zdrojov, Správa aktualizácií, Synaptic) do jedného nástroja s ďalšími možnosťami ako používateľské hodnotenie programov, obrázkové návody alebo zakúpenie komerčných aplikácií. Máme sa na čo tešiť.

Milník Wikipédie Anglická Wikipádia dosiahla 3 milióny článkov. Najrozsiahlejšou jazykovou verziou je nemecká s viac ako 940 tisíc článkami, treťou je francúzska s približne 840 tisíc, slovenská verzia má okolo 110 tisíc článkov.

Návrat SCO Firma SCO v minulosti viedla súdne spory s Novellom ohľadom údajného práva na zdrojové kódy systému UNIX, z ktorých bola údajne časť uvoľnená Novellom do Linuxu. Žaloby SCO boli viackrát zamietnuté, firma sa dostala do bankrotu a existovala len vďaka dotáciam fondov, ktoré dufali, že z firmy ešte niečo vyťažia. Teraz však odvolací súd v Utahu nariadil nový súdny proces. Dúfajme, že sa veci vyvinú v prospech Novellu a všetkých používateľov Linxu a SCO skončí tam, kde má – pod zemou raz a navždy.

Google Chrome 3 Nový Google Chrome 3 ponúka znova o niečo vyššiu rýchlosť, možnosť nastaviť si rôzne štýly vzhľadu, novinky na stránke “Nová karta” a vylepšený Omnibox. V Acid 3 teste, čo je skúška kompatibility s webovými štandardmi, získal 100%.

A na záver jeden vynález z MIT…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s