Dva týždne s Open Source 9

Dnes sa až na pár výnimiek (kauza TomTom a jeden zaujímavý kúsok hardwaru) budeme venovať internetovým gigantom. Google vyvíja operačný systém a zároveň čelí protimonopolným tlakom zo strany USA a EÚ. Microsoft a Yahoo podpísali dohodu o spolupráci, aby mu mohli lepšie konkurovať. Vo Facebooku zase oslavujú okrúhle číslo – 250 miliónov. Je toho trochu viac, tak príjemné čítanie :).

Microsoft vs. TomTom Pred niekoľkými mesiacmi som písal o kauze používania súborového systému FAT v GPS navigátoroch TomTom. Firma použila FAT vo svojich zariadeniach kvôli jeho podpore vo všetkých verziách systému Windows. Microsoft ich žaloval za neoprávnené používanie svojho patentu a žiadal odškodné. Firma sa rozhodla brániť protiútokom a žiadala od Microsoftu 3-násobné odškodné za používanie patentov TomTom. Nakoniec sa spoločnosti dohodli. TomTom zaplatí a bude môcť sporný kód ďalej využívať. Proti dohode sa zdvihli v komunite hlasy. Odškodné platila iba firma TomTom a spomínané patenty sú mnohými považované za neplatné a prebieha ich overovanie.

Operačný systém od Google Firma Google po vydaní svojho webového prehliadača Google Chrome pokračuje v expanzii na desktop ešte ďalej a plánuje vydať svoj vlastný operačný systém Chrome OS. Systém bude postavený na linuxovom jadre. Nad ním bude bežať okenný systém pravdepodobne s vykresľovacím jadrom webových prehliadačov, ktoré sa postará o beh aplikácií. Na tvorbu aplikácií budú teda použité rovnaké technológie, aké sa používajú na webe. Aplikácie budú spustiteľné aj v prehliadačoch na iných OS. Chrome OS má byť odľahčený, rýchly, jednoduchý a bezpečný systém určený používateľom Internetu.

Vylepšenia z dieľne Google U Google chvíľu ostaneme a pozrieme sa na ďalšie novinky z ich dieľne. Nástroj Google Translate, ktorý umožňuje preklad medzi mnohými svetovými jazykmi, pôvodne podporoval len preklad webových stránok. Odterazdokáže preložiť aj súbory v iných formátoch (txt, xls, doc, pdf), ktoré používateľ nahrá cez formulár prehliadača. Rozšírené vyhľadávanie obrázkov podporuje triedenie podľa licencií (Creative Commons). Možno mnihí nepostrehli, že rozšírená poštová služba GMail, bola stále vo verzii Beta. Už táto nálepka bola odstránená a je doporučená na ostré nasadenie.

Monopol Google Americké a európske protimonopolné úrady sa začínaju zaujímať o službu Google Books, ktorá poskytuje vyhľadávanie v knihách. Služba ponúka aj možnosť zakúpenia publikácií za nízku cenu, čo údajne poškodzuje konkurenciu. Firmu žaluje aj francúzska kartografická spoločnosť Bottin Cartographies, ktorej po spustení bezplatnej služby Google Maps výrazne klesli zisky. Tá však vraj vo veci nemá šancu uspieť.

Yahoo a Microsoft Dva internetové giganty sa spojili s cieľom lepšie konkurovať Google. Dohoda hovorí o minimálne 10 rokoch spolupráce. Yahoo bude na pozadí využívať nový vyhľadávač Bing od Microsoftu a budú mať spoločnú sieť reklám Microsoft AdCenter. Návštevnosť služby Bing v poslednom čase prudko stúpa.

Hra pre Bing Microsoft vydal hru, v ktorej ide o optimalizáciu ponúknutých stránok pre vyhľadávače. Hráči majú za úlohu stránky vylepšiť a sledovať ich umiestnenie. Cieľom je dostať sa na prvé miesta vo výsledkoch vyhľadávania. Optimalizácii pre vyhľadávacie stroje (SEO) sa tvorcovia stránok venujú aj “v skutočnom svete”, ale ešte nikoho nenapadlo využiť túto činnosť v hre s cieľom spropagovať svoj vyhľadávač.

250 miliónov na Facebooku Sociálna sieť Facebook má už 250 miliónov používateľov. Začiatkom januára 2009 firma hlásila 150 miliónov, o 3 mesiace neskôr 200 miliónov. Tempo rastu je teda 50 miliónov používateľov na štvrť roka. Za chvíľu bude “na Facebooku” doslovne každý :).

Počítač veľkosti konektora Zariadenie sa na prvý pohľad nelíši od obyčajného konektora do elektrickej zásuvky. Obsahuje 1.2 GHz procesor, 512 MB pamäte a 512 MB SSD disk. Obsahuje miniatúrnu linuxovú distribúciu a spotrebu má iba 5 Wattov. Síce mňa momentálne nenapadá, na čo by sa dalo niečo také využiť, ale určite sa nájde plno ľudí, ktorí nejaký nápad dostanú. Ale vyzerá naozaj pekne.

Počítač vo veľkosti konektora

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s