Dva týždne s Open Source 7

Máme tu už siedme pokračovanie obľúbenej spravodajskej rubriky. Používatelia Fedory oslavujú a rozširuje sa zaujímavý trend – online obchod s aplikáciami.

Obchod s aplikáciami Z úspešného obchodu s aplikáciami od Apple pre iPhone, kde si používateľ aplikácie môže priamo stiahnuť a zaplatiť, si zobrali príklad ďalšie firmy. Sun chystá Java Store s aplikáciami pre platformu Java, ktorá má okrem mobilov veľké využitie v korporátnej sfére. Oproti tomu firma Novell chystá obchod s open-source softwarom. Novell bol známy svojim sieťovým operačným systémom NetWare, pred pár rokmi však kúpil nemeckého distribútora SUSE a stal sa jedným z najväčších hráčov v oblasti linuxových riešení.

Fedora 11 Hlavnou  filozofiou tejto distribúcie je veľmi inovatívne začleňovanie najmodernejších technológií. Asi najzaujímavejšou novinkou v novej verzii je 20 sekundový štart. Do prostredia bol integrovaný nástroj na nastavenie prihlasovania pomocou odtlačkov prstov na notebookoch. Balíčkovací systém  RPM už nepoužíva kontrolný súčet MD5, ktorý bol niekoľkokrát prelomený, ale SHA256. Balíčky sa vo svete Linuxu využívajú na distribúciu softwaru, kontrolný súčet je potrebný pre zaistenie integrity súboru pri sťahovaní ale aj pre bezpečnosť (aby niekto na sieti nemohol nainfikovať balíček svojim kódom). PackageKit umožňuje automaticky nainštalovať potrebné programy do systému alebo písma do aplikácii keď sú potrebné. DeviceKit nahrádza zastaralý systém pre správu hardwaru HAL.

openMagazin Vyšiel ďalší diel elektronického časopisu openMagazin 5/2009, výber toho najlepšieho z českých a slovenských linuxových portálov. Príjemné čítanie :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s