Dva týždne s Open Source 6

Dnes máme trochu dlhší diel. Pozrieme sa na právnické záležitosti ako Creative Commons alebo softvérové patenty. Nejaké prešľapy Microsoftu a Adobe. Dobrou správou sú pozitívne výsledky linuxových firiem a klient Unreal Tournament 3 pre Linux.

Duálne licencovanie Wikipédie Otvorená encyklopédia doteraz používala GNU Free Documentation License. Avšak táto licencia sťažovalo zdieľanie obsahu s inými projektmi a problémom bola aj povinnosť šíriť kópiu licencie s každým kúskom obsahu získaným z Wikipédie. Po komunikácii s Free Software Foundation sa podarilo dosiahnuť v novej verzii GNU FDL 1.3 možnosť prelicencovania na Creative Commons – Attribution-Share Alike 3.0. Komunita vec už schválila. Pokiaľ v rade Wikimedia Foundation všetko prejde, obsah bude licencovaný rovnako pod GNU FDL ako aj pod CC-BY-SA.

Creative Commons je sada licencií, ktoré môžu autori (spisovatelia, hudobníci, publicisti, fotografi, programátori, atď.) použiť pre svoje diela. Autori si zo 4 základných podmienok “poskladajú” licenciu – Attribution (ostatní môžu diela kopírovať, distribuovať, zobrazovať a predvádzať, ale musia uviesť pôvodného autora), Share Alike (Odvodené práce musia byť pod rovnakou licenciou ako pôvodná), Noncommercial (diela môžu byť použité len na nekomerčné účely), No Derivative Works (žiadne odvodené diela). Licencie sú právnické dokumenty vytvorené odborníkmi ako napríklad Lawrence Lessig (autor knihy Slobodná kultúra) a sú k dispozícii pre viac ako 50 krajín (Slovensko zatiaľ nie).

Softvérové patenty Pozrite skvelý článok o probléme. Nápad to nie je až taký zlý, ale v praxi sú výhodné len pre veľké korporácie, ktoré ich používajú na udržanie monopolu a zastrašovaniu svojich menších konkurentov a ich zákazníkov. Z tohto dôvodu väčšina distribúcií nedistribuuje kodeky a podporu pre chránené DVD, ale musíme si ich sami stiahnuť (niekedy dokonca zo serverov tretích strán) a nainštalovať. Táto legislatíva našťastie v Európskej Únii nebola schválená (vyše 80% poslancov EP proti). Takže ak by ste sa niekedy dostali do pozície rozhodovania za softvérové patenty, treba si pozrieť všetky názory a nepodľahnúť lobingu veľkých. Softvérové patenty nechceme.

Adobe útočí Firma Adobe násilne zakročila proti projektu rtmpdump. Program dokáže dešifrovať jej proprietárny protokol na streamovanie videa. Neviem, kde sa presne využíva, ale reakcia na stránke projektu stojí za to, hlavne obrázok na konci :D.

ODF v MS Office Podpora formátu Open Document Format (používaný napríklad v OpenOffice.org) bola len donedávna v MS Office 2007 možná len prostredníctvom doplnkov tretích strán. S novým Service Packom 2 od Microsoftu sa to malo zmeniť. Bohužiaľ ODF Alliance po otestovaní produktu zistila, že podpora je nielen neúplná, ale MS Office dokonca vytvára dokumenty nekompatibilné s inými programami. Dúfajme, že to Microsoft čo najskôr napraví.

Unreal Tournament 3 bude mať konečne klienta pre Linux. Už dlhšie je dostupný linuxový server, ale s klientom to vyzeralo všelijako. Epic Games nestihla jeho vývoj do vydania hry, ale sľúbila, že po krátkom čase bude k dispozícii. Od vtedy prešlo viac ako 1,5 roka a linuxový klient sa ešte neobjavil (krátky čas je predsa relatívny pojem). Vývojár z firmy sa však vyjadril, že klient je hotový a musí už len prejsť testovaním

Linuxové firmy prosperujú V čase finančnej krízy sa firmy odvracajú od nákupu licencií Windows a čoraz viac sa orientujú na Open Source. Dokazujú to príjmy firiem Red Hat a Novell, ktoré výrazne stúpajú. Napríklad nárast Novellu za posledný rok bol 25%.

openMagazin Vyšiel ďalší diel elektronického časopisu openMagazin 4/2009, výber toho najlepšieho z českých a slovenských linuxových portálov. Príjemné čítanie 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s