Dva týždne s Open Source 4

Konečne tu máme nové Ubuntu 9.04, oslavujeme! Okrem toho vyšla nová Mandriva a ďalšia verzia OpenOffice.org. K tomu nejaké zujímavosti zo sveta hardwaru.

Vyšlo Ubuntu 9.04 s označením Jaunty Jackalope. Ubuntu je distribúcia, ktorej cieľom je priblížiť Linux bežným používateľom a v používanosti na desktope (stolný počítač) je už 2 roky na prvom mieste . Vychádza raz za pol roka. Číslo verzie  pozostáva z roku (2009) a mesiaca (4) a okrem neho každé vydanie dostane aj svoje jedinečné dvojslovné pomenovanie začínajúce na ďalšie písmeno abecedy. Nová verzia prináša výrazné zrýchlenie štartu a aj celkovej práce. Medzi novými verziami programov nájdeme napríklad kancelársky balík OpenOffice.org 3.0. Ale najviditelnejšou zmenou je desktopové prostredie Gnome 2.26, ktoré prináša celú radu noviniek (lepšia integrácia so serverom MS Exchange, napaľovací program Brasero súčasťou prostredia, podpora odtlačkov prstov, moduly pre prehrávač Totem ako automatické sťahovanie titulkov alebo prístup k serveru s creative-commons hudbou Jamendo).

Ďalšie vydanie francúzskej distribúcie Mandriva Linux 2009 Spring. Mandriva je zameraná na bežných používateľov. Na rozdiel od Ubuntu jej predvoleným prostredím je KDE.

OpenOffice.org vo verzii 3.1. Veľa drobných zmien oproti 3.0. Už nielen OpenOffice.org podporuje formáty Microsoftu, ale aj naopak. SP2 pre Microsoft Office 2007 prinesie podporu formátu ODF.

SIM karta s kapacitou 1 GB. Nebolo by zlé, keby sme si po výmene telefónu hneď preniesli okrem kontaktov aj svoje fotky, videá a hudbu.

Papierový reproduktor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s