Dva týždne s Open Source 3

Dnes som si toho pripravil trochu viac. Sun si nakoniec našiel kupca, novinky na YouTube, treba viac informatikov 🙂 a výstava LinuxExpo.

Po neúspešných jednaniach s IBM bol Sun Microsystems nakoniec kúpený databázovým gigantom Oracle. Akvizítor si teraz buď rozšíry záber na trhu (o operačný systém Solaris a programovací jazyk Java) alebo niektoré časti Sunu odpredá.

Telefón od Samsungu vybavený miniprojektorom dokáže premietnuť obraz s uhlopriečkou 2.5 m! A jeho rozmery sú podobné ostatným mobilom.

YouTube ponúka automatický preklad titulkov pomocou služby Google Translate. Ide o strojový preklad, ale na pochopenie textu stačí. S hudobnými spoločnosťami zakladá portál vevo.com, kde poskytne videoklipy v lepšej kvalite. Vedie s nimi už dlhší čas spory kvôli nelegálne nahrávaným videám, mnoho videí muselo byť už odstránených alebo aspoň v niektorých krajinách zablokovaných. Nový portál poskytne distribútorom hudby prijateľnejšie prostredie, kde budú môcť zarábať na reklame.

Je veľký záujem o informatikov, ale paradoxne nie o štúdium informatiky, veľmi zaujímavé čísla.

Ako každoročne, aj tohto roku sa konala výstava LinuxExpo. V open-source časti sme mohli navštíviť stánok s OpenSUSE. Pri ňom stáli 2 počítače, kde si používatelia mohli vyskúšať novinku zvanú SUSE Studio. Je to webová stránka, kde si používatelia “naklikajú” vlastnú distribúciu. Vyberú si softvérové balíčky alebo si doplnia vlastné skripty. Keď sú hotoví, môžu svoj výtvor vyskúšať priamo na serveri, následne stiahnuť a napáliť. Vedľa OpenSUSE prezentovala Wikimedia, nadácia stojaca za slávnou otvorenou encyklopédiou, multimediálny obsah z Commons – sesterský projekt Wikipédie zameraný na obrázky a videá. Ďalej vystavoval tým redakčného systému Joomla a český programátor Tomáš Matejíček so známou live distribúciou Slax. V komerčnej časti rôzne firmy prezentovali svoje produkty, služby alebo hľadali zamestnancov. Konali sa samozrejme aj prednášky (PHP, komerčná verzia MySQL, prezentácia Mandrivy) a panelová diskusia na tému otvorených štandardov.

A na záver reklama :D. Nie tak, ako to vyzerá. Nadácia Linux Foundation vyhlásila súťaž o video, ktoré sa použije ako základ reklamy pre Linux. A toto je víťaz…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s