Dva týždne s Open Source 1

Asi najvýznamnejšou novinou sú dohady o akvizícii Sunu firmou IBM alebo kauza Microsoftu s TomTom. Inak sa hardware ďalej zrýchľuje a zmenšuje, veci sú ekologickejšie a open-source aplikácie sa bleskurýchlo zlepšujú.

Prejde Sun pod IBM? Pozícia Sunu na trhu so servermi sa posledné roky zhoršovala, pretože zákazníci uprednostňujú x86 servery pred Sun RISC strojmi. Je možné, že sa firma nechá odkúpiť od IBM, ktoré sa týmto stane prvým hráčom na trhu serverov.

Patentové vydieranie Microsoft kvôli patentom žaluje ďalšiu firmu – holandského výrobcu navigačných systémov TomTom. Firma im to vrátila a útočí na Microsoft so svojimi patentami. Systém softwarových patentov v USA je veľmi nepríjemný z dôvodov, o ktorých sa píše inde. Našťastie ho EÚ neschválila. Stále však existuje lobby, ale patenty pravdepodobne už nikdy nepresadia.

Výhody prechodu Francúzska polícia ušetrila  50 miliónov vďaka prechodu na Open Source, čo predstavuje 70% nákladov jej IT oddelenia.

K zelenému Microsoft plánuje znížiť množstvo svojich emisií o 33%. Ostrovy Maldivy sa rozhodli do 10 rokov, či do kedy, úplne prejsť na obnoviteľné zdroje s nulovými emisiami.

Dell Adamo je najtenší notebook sveta (1,65 cm, MacBook Air má 1,9 cm)

Google sprístupní svoje digitalizované knihy pre Sony. Sony čítačka kníh sa týmto vyrovná svojmu jedinému konkurentovi od Amazonu. Už sa teším na dobu, keď takéto zariadenia budú lacnejšie a prístupnejšie a nebudem musieť kupovať kopu papierových kníh.

Vychádza Gnome 2.26. Ako obyčajne zlepšenia všetkého (Nautilus, Brasero, Evolution). Prehrávač Totem by si mal už konečne poradiť s DVD menu. Pri poťahovaní panelov treba držať ALT, toto opatrenie zaviedli kvôli tomu, že si začiatoční používatelia často popresúvali panely a boli zmätení.

Kdenlive je asi prvý použiteľný program na úpravu videa na Linuxe (nahrávanie, efekty, …). Problémová je stability, ale s každou novou verziou sa zlepšuje. Vývoj dlhší čas stál, ale teraz by sa už mal rozbehnúť.

Extrahovanie zvuku z videa Použite program PyTube, ktorý mimochodom spolupracuje s YouTube a má ďalšie zaujímavé vlastnosti. Alebo príkaz ffmpeg -i subor.flv -vn subor.mp3.

Vedeli ste? Aj 32-bitové systémy dokážu pracovať s viac ako 4 GB RAM vďaka technológii všetkých nových  procesorov PAE. V Linuxovom jadre sa povolí ako HIGHMEM alebo niečo s PAE, treba pohľadať. 32 bitový Windows PAE tiež vraj podporuje, ale neviem o tom, že by našiel viac ako 3 GB RAM.

A na záver film vytvorený v Blenderi, open-source programe na vytváranie 3D grafiky, Big Buck Bunnie. Najlepší grafici na ňom niekoľko mesiacov pracovali v Amsterdame pod záštitou Blender Foundation…

To bolo pre dnes všetko. O dva týždne možno bude ďalší súhrn 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s