Dva týždne s Open Source 0

V dnešnom svete plnom informácií je veľmi zložité (a náročné na čas) udržať si prehľad. Ľudia so širokým záberom to majú ťažké. Zoberme si len informatiku. Ak chce niekto ostať dobre informovaný, musí sledovať podľa záujmu hardware, nové programy pre Windows, vývoj Internetu, herné novinky, počítačovú grafiku, alebo vývoj Open Source (Linux a iné). A práve to posledné sa snažím zjednodušiť nasledujúcou rubrikou.

Som dlhoročný používateľ systému GNU/Linux a vývoj otvoreného softwaru pravidelne sledujem. Konkrétne tak, že si raz za týždeň alebo dva otvorím svoju RSS čítačku a skontrolujem, kde čo vyšlo. Nových článkov býva spravidla 100 – 150, nadpisy a úryvky preletím všetky a vyberiem si nejakých 30 príspevkov, ktoré si aj prečítam. Napadlo ma, že z týchto informácií by som každé dva týždne mohol urobiť súhrn na jednu stranu. Bude to vyzerať asi takto:

  • Stručnosť. Len najdôležitejšie udalosti alebo nejaké zaujímavé veci
  • Trochu nepresnosti. Viem, že pre novinárov sú presné fakty kľúčové (okrem bulváru), ale tu urobíme výnimku. Nemyslím až v takom zmysle, že by som poskytoval chybné informácie, ale napríklad namiesto “66%” spomeniem len “väčšina”.
  • Subjektívnosť. Občas hodím nejaký ten môj názor na tému.
  • Multimédiá. Nielen text, ale aj obrázky a videá.
  • Odkazy na zdroje. Plno odkazov na články, z ktorých som čerpal, ak by to niekoho viac zaujímalo.

Cieľovým publikom nebudú používatelia Linuxu, lebo tí si skôr prečítajú to množstvo článkov, ale skôr bežní používatelia, ktorí sa o dianie v Open Source svete zaujímajú len okrajovo. Po prečítaní jedného článku týždenne budú vedieť, ako na tom Linux stojí. Priestor samozrejme využijem aj na jeho propagáciu (tá subjektívnosť), ale aj vysvetlím niektoré základné pojmy.

Ďalší článok rubriky je prototyp, približne takto budú vyzerať ostatné. Hovorím približne, lebo sa mi niektoré veci celkom nevydarili a v pokračovaniach ich urobím lepšie. Prajem príjemné čítanie a teším sa na ďalšie diely.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s