Zeitgeist Addendum

Druhé pokračovanie filmu a kritike usporiadania sveta. Skryté pozadie svetových problémov načrtol minulý diel. Teraz sa dostaneme viac k podstate a k tomu, ako by mal svet vyzerať. Ja spomeniem len hlavné posolstvo.

Ako je možné, že vo vyspelých krajinách sa vyhadzuje jedlo a deti v Afrike hladujú? Ako je možné, že africké štáty napriek ich nerastnému bohatsvu majú existenčné problémy? Prečo sú v Afrike stále vojny? Prečo sú na svete stále vojny? A prečo vznikli tie v Iraku a v Afganistane? Ako je možné, že ľudia v chudobných krajinách sú po “pomoci” od bánk a investorov z vyspelejších krajín často ešte chudobnejší? Prečo americká mena stále slabne infláciou, keď je to jedna znajvyspelejších krajín sveta a ako môže celý finančný systém spadnúť? Máme technológie na nahradenie fosílnych palív, tak prečo sa tak ešte nestalo? Prečo sa vyrábajú lieky, vakcíny a drogy, ktoré sú ľuďom škodlivé alebo neprospešné a namiesto zákazu sú ešte viac propagované?

Celý náš systém je založený na peniazoch. Na spoločnostiach a bankách, ktoré nehľadia blahobyt ľudí a nestarajú sa o životné prostredie. Ich jediným cieľom je len zisk. Svet je ovládaný korporáciami, demokraticky zvolení politici sú len bábky a je úplne jedno, koho si ľudia zvolia. Zem dokáže poskytnúť dostatok potravín každému. Zem poskytne dostatok miesta pre každého. Vnútro Zeme a Slnko poskytujú dostatok energie na všetko, čo by človek mohol kedy potrebovať. Tak kde je problém? Systém je chorý. A je umelo udržiavaný médiami a vojnami a to je aj ich príčina. Správny názor sa presadí sám mierovou cestou, iba nekalé obchody a náboženské dogmy sa musia presadzovať násilne.

Riešenie nie je jednoduché. A nikto ho presne nepozná. Ale postupne sa samo presadí. Tak funguje príroda. Tá má spôsoby na nastolenie poriadku. Keď sa niečo preženie, skončí to v opačnom extréme. Ako kyvadlo. Veci sa musia dostať do rovnováhy. Vidno to na dnešnej finančnej kríze. Peniaze až príliš nafúkli a teraz to prasklo. Systém zajtrajška nebude stáť na peniazoch, ale na vôli všetkých ľudí o čo najzdravší život, o efektivitu práce s energiou, o snahu zachovať prírodné zdroje, na spolupráci a na altruizme. Ľudia nebudú mať vodcu, ktorému sa naplno zveria, ale budú rozmýšlať sami za seba. Oni sami sa budú musieť zmeniť. Príroda si zachová voju rovnováhu. Či už so zmenenými ľuďmi alebo bez ľudí.

Pripojte sa k hnutiu The Zeitgeist Movement a hlavne si pozrite film Zeitgeist Addendum.

Advertisements

2 thoughts on “Zeitgeist Addendum

  1. Ondros says:

    Vobec nechapeš súvislosti … finančná kríza nie je reakcia prírody na nejaký extrém ale je to nástroj bohatých ľudí, ktorí boli najlepšie informovaní stať sa ešte bohatšími… Odporúčam ti viac čítať a menej pozerať star trek …

    • martinliptak says:

      Súvislosti dokonale nechápe hádam nikto. Asi máš pravdu, ale potom reakcia ešte len príde, keď sa to viac prevalí.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s