Niečo o Linuxe

Zaujíma vás, ako môže vyzerať iný operačný systém ako Windows? Čo sa na ňom dá robiť? V čom je lepší? Ak ste sa v živote stretli len s Windows, pozrite si video a prečítajte príspevok. Vyvracia niektoré nepríjemné mýty o alternatívnom operačnom systéme.

Ako vyzerá

Pre koho je GNU/Linux určený
Zatiaľ je najrozšírenejší na serveroch (napr. Google používa GNU/Linux na svojich niekoľko 100 000 serveroch) a väčšina používateľov sú ešte počítačoví odborníci, ale môže priniesť veľmi veľa aj bežnému používateľovi. Na GNU/Linuxe fungujú všetky používané aplikácie. Pokiaľ na počítači chodíte na Internet, chatujete cez ICQ, prehrávate hudbu a filmy alebo občas si vytvoríte nejaký dokument, nie je problém. Pre programátorov GNU/Linux vďaka svojej otvorenosti ponúka ešte ďalšie možnosti, môžu pochopiť systém do tých najväčších hĺbok. Bohužiaľ, nie je to jednoduché s hrami. Pretože väčšina je len pre Windows, idú len niektoré a niektoré sa dajú rozchodiť (síce trochu náročnejšie). Ak ste gamer, GNU/Linux nie je pre vás.
A ešte jedna požiadavka – musíte byť človek ochotný učiť sa nové spôsoby práce, nedá sa čakať, že v úplne inom operačnom systéme bude všetko fungovať rovnako.

big-tuxVýhody a nevýhody
GNU/Linux je oproti Windowsu výkonnejší, nemá vírusy, neseká (iba pri problémovom hardwari), je zadarmo (a legálne). Keď sa raz nainštaluje, aj o 10 rokov bude fungovať rovnako dobre ako po inštalácii. Základné veci sa robia jednoducho a intuitívne, niekedy jednoduchšie ako vo Windows. Nevýhoda je, že nie vždy všetko musí fungovať, alebo aspoň rozchádzanie je náročnejšie (špeciálne druhy hardwaru, špeciálny software, hry). Pre začiatočníka môže byť ešte ťažšie zvyknúť si na nové prostredie. Linux nie je kópia Windowsu, je to úplne iný svet. Ale na druhej strane sú hádam v okolí nejakí ochotní linuxáci alebo vždy je tu úžasná komunita ľudí na Internete vždy pripravených pomôcť. Na linuxových portáloch vychádza niekoľko článkov denne, je tam plno diskusií a blogov.

Otvorený software
GNU/Linux patrí k tak-zvanému otvorenému softwaru (Open Source). To znamená, že na ňom pracujú odborníci z celého sveta. Väčšina je neplatená a software robí zo záľuby alebo ho jednoducho potrebuje. Ale tí významnejší sú zamestnaní nejakou sponzorskou firmou (Google, Sun, Open Source Development Labs). Opakom otvoreného je uzavretý software (proprietárny) – na vývoji sa zúčastňuje len jedna firma (Microsoft) a nikomu nie je dovolené do produktu zasahovať.

Pôvod
GNU/Linux dedí veľa princípov z operačného systému Unix, ktoré mu dávajú kvalitný a stabilný základ. Okrem Linuxu sú jeho potomkami aj systémy FreeBSD, Solaris alebo známejší Mac OS X.

Rozmanitosť distribúcií a prostredí
Čo je neobvyklé u iných operačných systémoch, neexistuje “ten Linux”, alebo “dnešný Linux”. Linux je len jadro a nie celý operačný systém. Preto sa šíri vo forme distribúcií – dajú dokopy jadro, programy, rôzne nástroje a inštalátor. Komerčné verzie sú zabalené v krabici s knižkou a kupónom na zákaznícku podporu. Rozmanitosť v svete GNU/Linuxu platí aj pre distribúcie. Sú distrá pre začiatočníkov (Ubuntu, Mandriva, Suse, Fedora) alebo pokročilých (Debian, Slackware, Gentoo). Niektoré bežia na špeciálnom hardwari – mobily, routre, PSP, XBOX. Linux je všade. Live distribúcie sú spustiteľné bez inštalácie z CD alebo USB kľúča.
V GNU/Linuxe je dokonca aj viac prostredí (prostredia majú vlastnú plochu, programy a spoločný vzhľad a ovládanie) – KDE a Gnome.

Ak vás téma zaujala (alebo ste na pokraji nervového zrútenia z Windowsu) a chcete sa zblížiť s Linuxom, najlepšie je kontaktovať nejakého linuxového kamaráta. Na vyskúšanie odporúčam live distro Slax a distribúciu Ubuntu. Pozrite aj tento text o základoch alebo moju pracu.

Najväčšie linuxové portály:
http://www.linuxos.sk
http://www.root.cz
http://www.abclinuxu.cz
http://www.linuxexpres.cz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s